KAREL MS38S FİYATI – ÜCRETSİZ KURULUM VE PROGRAMLAMA DESTEĞİ

KAREL MS38S SANTRAL FİYATI

FİYAT:195$ (Kdv Dahil)
Kapasite:4 Dış 8 İç Hat (Arayan Numarayı Göstermez)
Konsol Telefon:YOK
Kapıda Ödeme:VAR
Sipariş Hattı:0850 244 1 451 / 0850 888 10 25

MS38S Kullanım Özellikleri:

 • Araya girme 
 • Bekletme müziği 
 • Çağrı aktarma 
 • Çağrı yönlendirme (Dahili veya harici) 
 • Dış hat – dış hat bağlama 
 • Dış hat yetki sınırlaması 
 • Direkt hat 
 • Diyafon bağlantısı
 • Enerji kesilmelerinde doğrudan aboneye bağlantı 
 • Esnek gece servisi 
 • Faks yönlendirici 
 • Gerçek ücretlendirme 
 • Harici müzik girişi 
 • Hatırlatma servisi 
 • İç/dış hat gruplama 
 • Kapı açma 
 • Konferans 
 • Meşgul aboneyi uyarma
 • Ortak ve özel hafıza 
 • Otomatik arama 
 • Otomatik dış hat kontrolü 
 • Programlanabilir dış hat görüşme süresi 
 • Rahatsız edilmeme 
 • Seçerek hat alma 
 • Sıraya girme (İç/dış hat) 
 • Son numara tekrarı 
 • Şifreli kilitleme 
 • Uzaktan programlama

Santralinizi pazaryeri gibi aracı sitelerden değil 20 yıllık deneyimle sadece santral hizmetleri veren satış sonrasında tam destek sağlayan firmamızdan almanızı öneririz. Karşınızda santral konusunda bilgili bir temsilci ve istediğiniz zaman uzaktan programlama yaparak ihtiyacınızı ücretsiz karşılayan bir teknisyen bulacağınızdan emin olabilirsiniz.


Karel MS38S Santral Kurulum Ve Bağlantı Şeması

Karel MS38S santral kurulum ve bağlantı şeması hakkında tüm bilgilere bu yazımızda değineceğiz. Ms38C ve MS38S 4 dış ve 8 iç hat abone kapasiteli tam elektronik bir telefon santralıdır. Montajın yapıldığı oda temiz, tozsuz olmalı ve sistem doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Santralı duvara monte edebilmek için, santralın ön kapağından ve ana kartının çıkarılması gerekir. Ön kapağı açabilmek için her iki yanında bulunan mandallara bastırarak ön kapağı arka kapaktan ayırmak gereklidir. Kartı çıkarmak için alt kenardan kartı tutan mandala bastırmak ve kartı kendinize doğru çekerek santral kutusundan ayırmak yeterlidir.

Karel Santral Topraklama Bağlantısı

Sistemin üzerine telefon hatlarından gelebilecek yıldırım etkilerini azaltmak için telefon hatlarının yıldırım etkisine açık olduğu bölgelerde topraklama yapılmalıdır. (Yağışlı havalarda, telefon bağlantısının sık sık kesilmesi, telefon hatlarının yıldırım etkisine açık olduğunun göstergesi olabilir.)

karel-santral-topraklama

Santral Dış Kapağının Sökülmesi

Santrali duvara monte edebilmek için santral dış kapağının sökülmesi ve anakartın santral kasasından çıkarılması gerekmektedir. Santralin iki yan tarafında bulunan klipsli plastiklerin bastırılmasıyla santral dış kapağı sökülebilir. Aşağıdaki görselde nasıl yapılacağı belirtilmiştir.

Karel MS38 Santral Kurulum ve Bağlantı Şeması

Montaj şablonu yardımı ile santralın duvardaki yeri belirlenir ve vida yerleri işaretlenir. Adaptörün takılabilmesi için 2 metre yakında bir priz bulunmalıdır. Santralın alt kenarının, yerden 150cm yükseklikte olması tavsiye edilir. Duvarda işaretlenen noktalara, verilen dübeller kaydırılmadan takıılır (şekil-3/a) ve vidalar, başları 7mm dışarıda kalacak şekilde vidalanır (vida başlarının yüksekliği, montaj şablonunun kenarı ile kontrol edilebilir).

karel-santral-baglanti-semasi-2

Üstteki vida; santralın arka kapağındaki üst vida yuvasına geçecek şekilde takılıp (şekil-4) santral aşağıya doğru çekilir. Bu sırada arka kapağın alt kenarı yukarı kaldırılarak diğer vidanın kutunun hareketine engel olması önlenir. Üst vida, en üst noktaya geldiğinde alttaki vida yuvasına alt kapağın hafifçe sağa döndürülmesi ile takılır (şekil-6). Santralın yere göre dik konuma gelmesi, alt kapak sağa-sola kaydıralarak ayarlanır ve alt vida sıkıştırılarak santral duvara sabitlenir.

karel-santral-baglanti-semasi-3

Daha sonra kart, çıkartıldığı şekilde yerine takılır. Mandalın, kartın üzerine bastırınca “klik” sesini duyarak emin olmak gerekir. Tesisat ve ek birimlerin bağlantıları yapıldıktan sonra santral kapağı takılır.

MS38S Santral Kablo Bağlantıları

Santralınızın iç ve dış hat tesisat bağlantıları devre kartının alt kısmındaki sıkıştırmalı tip konnektörlerle yapılır. Her dış ve iç hat bağlantısı için bir çift kablo (toprak bağlantısı kullanılmaz) gerekmektedir. Tesisatın telefona özel kablolardan oluşması, elektrik v.s. kablolarının kullanılmaması önemlidir. (Bağlantı konumları sayfa 29’daki şekilde gösterilmiştir.)

karel-santral-baglanti-semasi-5
Karel Santral Kablo Bağlantı şeması

Ms38c santral kurulumu ve bağlantı şeması bu şekildedir. Santral kurulumu bilgi birikimi ve tecrübe isteyen bir iştir.Santralın yetkisiz ve işin ehli olmayan kişiler tarafından kurulumu veya müdahalede bulunulması cihazınızın garanti kapsamı kalmasına yol açabilir. MS38S santral kurulumu için oldukça uygun fiyat tarifemiz vardır bu hususta profesyonel destek almak isterseniz karel santral servisi olan ve yıllardır alanında hizmet vererek uzmanlaşmış olan firmamızı arayabilirsiniz. Bunun dışında santral kurulduktan ve kablo bağlantıları yapıldıktan sonra gerekli programlamaların yapılması gerekmektedir. Sitemizde ms38c santral programlama ile ilgili dökümanlara ulaşıp bunu kendiniz yapabilirsiniz. Daha fazla destek için lütfen yetkili servisimizle iletişime geçiniz.

Karel MS38S Santral Programlama Kodları

Karel MS38S santral programlama kodları kılavuzun da programlara ait açıklamalar sabit bir formatta verilmiştir: Başlık Satırı: Programın adı verilmiştir. Bu kısımda bazı santralların programı desteklemediğinden de bahsedilmiştir ve adı geçen santral için bu program yoktur. Tanımlama: Programın kısa açıklaması verilmiştir. Bazı programlarda bu bölüm, gerekli açıklamalar ve parametre tanımların içinde verildiği için atlanmıştır.

NUMARALAMA PLANI

Karel MS38S santral fabrika çıkışı olarak, kapasite yapılarına ve özelliklerine göre değişen farklı numaralandırma planlarına sahiptirler. Bu farklılıklara göre, aşağıdaki tablodan hangi santralın nasıl bir numaralandırma planına sahip olduğu görülebilir. Programlama esnasında bir abone veya dış hat numarasının belirtilmesine ihtiyaç duyulduğunda o abone veya dış hat numarasının en son değerini girmek gereklidir.

karel-ms-38c-numara-planı

Programlama Konumuna Giriş:

877777

Karel MS38S santral programlama konumuna almak için sistem yetkilisi telefonundan bu kodun çevrilmesi şarttır. Aksi halde, santral çevrilen program kodlarını kabul etmeyecek ve programcıya hata tonu verecektir.

Programlama Konumundan Çıkış:

877778

Santralın programlanması bittikten ve de tüm yapılan değişiklikler hafızaya kaydedildikten sonra santral mutlaka programlama konumundan çıkarılmalıdır. Bu kod tuşlanmadığı takdirde, bir süre sınırlaması olmadığından sistem sürekli programlama modunda kalacaktır.

Program Girişi:

Programlama konumuna alınan santralda programcı 1 dakika süreyle hiçbir program kodu girmezse santral otomatik olarak programlama konumundan çıkacaktır. Bu durumda santral tekrar programlama konumuna alınmalı, varsa ek programlar girilmeli ve daha sonra kodla programlama konumundan çıkılmalıdır. Bu sıra takip edilmez ise santralda parametre kayıpları söz konusu olabilir. Program girişinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, parametre girişlerinde parametreleri doğru uzunlukta girmektir. Aksi takdirde program etkili olamayacağı gibi bazı durumlarda da yanlış giriş yapılmış olabilir; bu da sistemin istenilen şekilde çalışmamasına sebep olur.

ABONELERE İLİŞKİN PROGRAMLAR

Sistem Yetkilisi:

Bu kodla, sistemi programlama konumuna sokan, programlama kodlarını giren, bunları kaydeden ve programlama konumundan çıkışı gerçekleştiren sistem yetkilisinin değiştirilebilmesi sağlanır.

Program Kodu: 803 A 

Sistemin programlanması sadece A numaralı abone tarafından yapılabilir.

Dış Hat Yetki Seviyesi:  887 A [9] P

Aramaların tipine göre aboneye görüşme izni verilip verilmeyeceğinin belirlenmesini sağlar. Program gece ve gündüz modlarında ayrı ayrı girilebileceğinden yetki seviyeleri de gece ve gündüz için farklı tanımlanabilir.

ms26c-dahili-yetki-verme

Abone PBX Grubu :  805 A B

Meşgul olan abonelere gelen çağrı otomatik olarak başka bir telefona düşer. Abonelerin birtakım özelliklerden yararlanabilmeleri için gruplar halinde tanımlanabilmelerini sağlar. PBX grubu adı verilen bu gruplara alınan aboneler aşağıdaki özelliklerden yararlanabilirler.

 1. Aynı PBX grubundaki aboneler birbirlerinin çalan telefonlarını PBX Gruptan Çağrı Yakalama özelliğiyle cevaplayabilirler.
 2. A ve B aboneleri aynı PBX grubundayken A abonesine çağrı geldiğinde meşgulse veya telefonu üç defa çalmasına rağmen cevap vermediyse çağrı B abonesine yönlendirilir.
 3. Aynı PBX grubu içindeki aboneler Paralel Çalma özelliğini aktifleyebilirler. Böylelikle telefonlarına bir dış çağrı geldiğinde bu çağrı abonenin PBX grubundaki ilk 4 telefonda da aynı anda çalacaktır.
ms26c-dahili-pbx-kodu

Örnek : 112, 113, 114 numaralı aboneler aynı PBX gruba alınacağında;
805 112 113, 805 113 114, 805 114 112 programları girilmelidir.

Dış Hat Konuşma Süresi: 801 A 9 T

Dış aramalarda abonenin konuşabileceği sürenin kontrol edilebilmesini sağlar.

karel-santral-dis-hat-konusma-suresi

Paralel Operatör: 8085 A

Operatöre gelen çağrılarda operatör ile birlikte çalması istenen abonelerin paralel operatör olarak tanımlanmasını sağlar.

karel-santral-paralel-operator

Dış Hat Açma/ Kapama: 89 D P C

Bir dış hattın servise açılmasını ya da kapanmasını, dış hat üzerinde geçerli olacak sinyalleşmenin belirlenmesini ve hatların Caller ID algılama durumlarının programlanmasını sağlar.

karel-santral-dış-hat-acma

Dış Hat Kutup Değişikliği Algılama: 80222

Eğer telefon operatörü dış hatlarda kutup değişikliği özelliğini destekliyorsa, bu sinyalin algılanmasını sağlar.

karel-santral-kutup-degisikligi

Karel MS38S Santral Kodları

Operatör ve Kullanıcı ÖzellikleriProgram Kodu
Programlamaya giriş877777
Abone dış hat açma yetkisi887 – abone no – 3
Yetki ve program girişini çözme837 – üç haneli şifre – 3
Bekletmede Müzik / iptali8321 / 8320
Dış Hat Ses Seviyelerinin Ayarlanması855 dış hat 1
Dış Hatları otomatik açma827
Dış hatları servise açma / kapama89 dd 1/0
Gece Servisi / İptali879 / 878
Ortak Hafızaya Numara Girme834 00-99
Saat Ayarlama88 saat
Sistem Programlarını Tekrar Yüklemek744
Tarih ayarlamak833 Gün Yıl
Anons (genel/grup/abone)866 / 5 / aaa
Çağrı Yakalama3
Çağrı Yakalama dahili hat82 dahili no
Çağrı Yönlendirme / İptali85 – dahili no / iptali 85
Dış hattı dış hatta bağlamak#4 dış hat no #6
Dış hattı seçerek alma701, 702, 703
Dış hattın sesini yükseltme#55
Konferans (dış hat için)#4 dışhat no #9
Konferans (iç hat / dış hat)#5 aa #
Şifre Girme836 şifre (3 haneli)
Şifre değiştirme836 eski şifre yeni şifre
Şifreyi aktif etme837 şifre 1
Karel Santral Kodları ve ProgramlamaProgram Kodu
Programlamaya giriş877777
Dış hat açma89 dd 1/0
Bekletme Süresini ayarlama8082 ss
Çatalaltı Süresi Belirleme8099 tt
Dahili çevir sesi değiştirme8022 0,1
Direk iç Aranamaz abone Robot807 dd 9 0/1
Dış Hat Ses Seviyelerinin Ayarlanması8025 dd 0/1
Dış Hat Eşit Yük Dağılımı8027 0,1
Dış Hat Konuşma Süresi801 dd 9 tt
Faks Programı800 dd aa 002
# * Tuşlarının kullanımı ve iptali8071 aa 00
MF Telefon Direk Arar Arayamaz8088 1/0
Rölenin Çekili kalma süresi8094 tt
Sistem tablolarının silinmesi8259
Dahili yetki verme887 aaa 03

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşmaya Başla
💬 Bize Yazın
KAREL MS38S SANTRAL HAKKINDA SİZE ÖZEL FİYAT TEKLİFİ ALMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIP WHATSAPP ÜZERİNDEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.